Výber stavebného pozemku je prvým a najdôležitejším rozhodnutím. Je potrebné si uvedomiť že si vyberáme stavebný pozemok, kde budeme tráviť zvyšok života. Pred stavbou rodinného domu je výber stavebného pozemku prvým najdôležitejším rozhodnutím. Na trhu je k dispozícií veľký výber stavebných pozemkov.
Aký rozmer pozemku je vhodný?
Ak uvažujete o samostatne stojacom menšom rodinnom dome, je na to vhodný stavebný pozemok o veľkosti cca 500 – 800 m2. Pri výstavbe väčšieho rodinného domu, alebo dvojdomu, je vhodné uvažovať o parcele min. 1000 m2. K danej ploche pozemku musí samozrejme prislúchať aj nejaká minimálna šírka pozemku. Ideálny je pomer šírky a dĺžky 2:3.
Pri individuálnej zástavbe sa odporúča min. šírka 15 m. Pri určovaní správnych rozmerov pozemku netreba zabudnúť na to, že pri samostatne stojacich rodinných domoch nesmie byť vzdialenosť medzi nimi menšia ako 7 metrov. Vzdialenosť rodinného domu musí byť minimálne 2 m od susedných parciel a 3m od prístupovej komunikácie.
Môžem si postaviť akýkoľvek dom?
Pred samotnou kúpou pozemku je vhodné požiadať na príslušnom stavebnom úrade o územnoplánovaciu informáciu, či daný pozemok je vhodný na výstavbu rodinného domu. Každá obec a mesto má vypracovaný a schválený platný územný plán, ktorý ustanovuje zásady a regulatívy priestorového usporiadania a funkčného využívania územia obce.
Dané regulatívy taktiež určujú, aký typ domu môžete na danom mieste stavať, a ako presne ho na pozemok osadiť a umiestniť.
Čo treba zohľadniť pri výbere pozemku?
Pri výbere pozemku, myslite na svahovitosť pozemku, orientáciau na svetové strany, dopravnú dostupnosť služieb, obchodov a škôl. Nevýhodou nerovného terénu sú zvýšené náklady na realizáciu, dopravu k stavenisku a stavebné materiály, zložitejšie zakladanie, úprava okolia a záhrady budovaním oporných múrov.
Treba však zohľadniť aj orientáciu svahu vzhľadom na svetové strany. Výhodné sú južné svahy, pretože severné sú chladnejšie a menej osvetlené, čo ovplyvňuje podmienky na presvetlenie týchto budov a náročnosť v dispozičnom rozmiestnení obytných priestorov.
Čo ovplyvňuje cenu pozemku?
Hlavným faktorom, ktorý ovplyvňujúce cenu pozemku je možnosť napojenia na inžinierske siete .
Najdôležitejšia je elektrina a ďalej podľa miestnych podmienok je možnosť pripojiť sa na plyn, vodu, splaškovú a dažďováú kanalizáciu, káblovku a telefón.
Pri kúpe myslite na bezproblémový prístup k Vášmu pozemku, to znamená najlepšie priamu príjazdovú komunikáciu z verejnej komunikácie, či ulice.
Ideálne je napojenie na komunikáciu zo severu, čo umožní umiestniť vstupné a hospodárske priestory v dispozícii domu tak, aby obytné miestnosti mali výhodnú južnú polohu a aby sa Vám vo vašom vysnivanom domčeku dobre bývalo.